GÜNDOĞDU DİRENİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘afet riskli alan’ Büyükşehir Belediyesi’nin ‘kentsel dönüşüm alan’ kararları arasında sıkışan Gündoğdu halkı hukuk mücadelesini sürdürüyor.

Güncel Hit: 331 / Yorum: 0 / 20 Nisan 2017 23:59
GÜNDOĞDU DİRENİYOR
-A +A


Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm kararının andından, daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Altyapı ve Kentsel dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü) tarafından “yeterli araştırma, zemin etüdü yapılmaksızın” ‘afet alanı’ ilan edilen Gündoğdu Mahallesi’nde afet ilanı kararına Danıştay’ın davacılar aleyhine karar verdikten sonra bu ilanı kararı ile ilgili Alyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne temyiz yolu açık olmak üzere yürütmeyi durdurma kararı iletilirken, kararın dava açanları kapsayacağı belirtilmesinden sonra, mağdur durumdaki çok sayıda vatandaşların kararın kendilerini de kapsaması için dava açmaları gerekiyor...
170 KİŞİ DAVA AÇTI
Önce Büyükşehir Belediyesi tarafından, ‘kentsel dönüşüm alanı’ ilan edilmiş, bunun ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı bir birim Takkalı olarak adlandırılan bölge ‘afet alanı’ ilan edilmişti. Bu ilk karara mahallede büyümüş olan Avukat Zeynel Güvenç aracılığı ile sınırlı sayıda vatandaş dava açılmıştı. Danıştay’ın “Evler bazında zemin etüdü, yeterli araştırma yapılmadığı” gerekçesi ile davacılar aleyhine karar vermesinin ardından geçen süre sonrasında, Danıştay ilgili dairesi, eski kararına ek olarak yayımladığı kararda, davadan yararlanma hakkının davacılar ile sınırlı olduğunu vurguladı. Güvenç Hukuk Bürosu avukatlarından Av. H. Erdinç Saklavcı, emsal teşkil eden dava sonucundan yararlanmak için Gündoğdu’da evi ya da arsası olan 170 kadar vatandaşın üç avukat aracılığı ile Danıştay’a dava açtıklarını açıkladı. Yalnız Danıştay’ın 23.03.2017 tarihinden ilgi açısından 25 Ağustos 2016 tarihli kararına da gönderme yapılarak, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün karara yönelik itirazının reddi yönündeki kararının, bir konuda belirsizlik de içerdiği ifade ediliyor.. Sorunun, dava açan sınırlı sayıdaki vatandaş ile ve emsal açısından 60 günlük zaman aşımı ile ilgili mi ya da kararın temyiz yoluna açık oluşu ile mi ilgili olduğu hukukçuların, uzmanların yorumlayabileceği bir konu.
HALKLA BİRLİKTE KARAR VERİLMELİ
Danıştay’ın Bakanlığa bağlı Altyapı ve Kentsel dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün ilk kararı durdurmasının sonrasında ve önceki gün Gündoğdu Mahallesi’nde vatandaşlarla görüşen Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Vatandaşlar bana yetki versin.. Gündoğdu halkının konu ile ilgii isteklerini de değerlendirerek, çalışma yapalım. Vatandaşların görüşlerine, isteklerine açık bir katılım süreci ile birlikte bir proje üretelim. Böylece bölgedeki vatandaşların afet ilanı kararı mağdur edilmesinin önüne geçebiliriz” dedi. Afet ilanı kararı Gündoğdu Mahallesinde, ‘Takkalı’ olarak nitelenen bölgesini kapsıyor.. Vatandaşlar ise Büyükşehir Belediyesi’nin “Kentsel dönüşüm” kararına da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “afet bölgesi” ilanını da karşı..
BÜYÜKŞEHİR KAT ARTTIRIMI YAPSIN
Gündoğdu Mahallesinin Takkalı olarak adlandırılan bölümünde oturan vatandaşlar, Bakanlığın ‘afet alanı kararına’ karşı olduklarını, bu durumun evlerinin gerçek değerin altında yitirilmesi anlamına geleceğini belirtiyorlar... Kentsel dönüşüm kararının Hükümet tarafından ülke genelinde uygulanmasına karşın, Gündoğdu sakinleri Büyükşehir Belediyesi’nin ‘kentsel dönüşüm alanı’ kararına da taraftar olmadıklarını belirttiler.. “Büyükşehir Belediyesi mahalledeki evler için ‘kat artırımı’ kararı alırsa, evlerimizi, arsalarımızı müteahitler aracığı ile depreme dayanıklı olacak biçimde kendimiz yenileyebiliriz” diyorlar... Ama kentsel dönüşümün ülke genelinde uygulanmaya başladığı bir süreçte, bu zor görünüyor.. Mahallenin yeni bir düzenleme eğilimi konunun diğer tarafında, Bakanlık ve belediyelerde ağır basıyor.. Kensel dönüşüm ise yeni bir plan, yüksek yapılar ve buna bağlı olarak maliyet artışı ve yanı sıra yeni bir çevre düzenlemesi anlamına geliyor..
ÖNÜ KESİLEN YOL
Gündoğdu Mahallesi’ne Gökmeydan Mahallesi üzerinden uzanan yolunun önünün Çevre Yolu geçirilerek kapatılmasından sonra, hızlı bir biçimde Çevre Yolu’ndan geçen vatandaşların kaza tehlikesi yaşamaları nedeniyle Gündoğdu Mahallesi’nin ‘Takkalı’ olarak adlandırılan tarafında yaşayan vatandaşlar, üstgeçit yapılmamasını da sert bir biçimde eleştiriyorlar. Vatandaşlar önce ‘kentsel dönüşüm, sonra da afet ilanı kararları nedeniyle mahallelerinde evlerini bile onaramadıklarını, belediye hizmetlerinin bir bölümünden yararlanamadıklarını ifade ediyorlar.. Yapılan üst geçitin ise eski yol-giriş noktasına uzak olduğu belirten vatandaşlar, aynı kavşakta üstgeçit yapılması gerektiğini vurguluyor. Mahallenin Takkalı olarak nitelenen bölümünde küçük bir oyun alanı dışında park da bulunmuyor.. Çünkü yıllardır ihmal edilen mahalleye, Odunpazarı Belediyesi de hükümet tarafından alınan ‘afet ilanı’ kararı nedeniyle hizmet götüremiyor. GÜRAY ATEŞ

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti