Kurt’tan ‘Yunus gibi’

Odunpazarı Belediyesi Tiyatro Müdürlüğünün 6’ncı tiyatro oyunu olan ‘Tutuklu Şiirler’ adlı oyununun prömiyeri gerçekleştirildi. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da prömiyere özel tiyatro oyununda yer aldı ve Ataol Behramoğlu’nun ‘Yunus gibi’ şiirini okudu.

Kültür & Sanat Hit: 718 / Yorum: 0 / 11 Nisan 2017 22:12
Kurt’tan ‘Yunus gibi’
-A +AHasan Polatkan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Tiyatro Oyununa Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı Belediye Meclis üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri ve tiyatro severler katıldı. Yönetmenliğini Kıvanç Pehlivanoğlu ve Elçin Karaahmet’in yaptığı Tutuklu Şiirler’in oyununda Başkan Kazım Kurt’un başarılı performansı seyirciden tam not aldı. Başkan Kurt, oyun sonrası yaptığı konuşmada, “Oyunu, Türkiye tarihinde, siyasetinde ve edebiyatında nelerle karşılaşıldığını göstermesi konusunda oldukça önemli buluyorum. Benim okuduğum şiir Ataol Behramoğlu’nun 2012 yılında yazdığı bir şiir. Bu şiir önemli bir süreci biriktirip yazılmış bir şiir. Türk edebiyatında şiir denildiği zaman hapishanesiz olmadığı da somut bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Bundan sonra şairlerimiz, edebiyatçılarımız ve siyasetçilerimiz hapishanelere girmemeli, düşünce özgürlüğünü sonsuza kadar yaşayabilmelidir” diye konuştu. ‘Tutuklu Şiirler’de; Sabahattin Ali, Nazım Hikmet Ran, Ataol Behramoğlu, Atilla İlhan, Can Yücel, Ahmet Arif gibi usta şairlerinin eserlerinden seçmeler, görsel bir şölenle izleyiciler ile buluştu. HM
YUNUS GİBİ
Kıran vurdu memleketi, Zalimler hakan olmuştur, Yedikleri yoksul eti, İçtikleri kan olmuştur. / Kula kulluk etmeyenin, Vicdanını satmayanın, Haram lokma yutmayanın, Mekânı zindan olmuştur. / Yalan dolan yazıp çizen, Kudretliye övgü düzen, Dün dinsizim diye gezen, Bugün Müslüman olmuştur. / Emeksiz zengin olanın, Kitapsız bilgin olanın, Sermayesi din olanın, Rehberi şeytan olmuştur. / Haramisi, soyguncusu, Uğursuzu, vurguncusu, Cellat ruhlusu, soysuzu, Bakan, sadrazam olmuştur. / Korkan varsa konuşmaya, Anlam yükleyip susmaya, Gerek kalmadı korkmaya, Çünkü korkulan olmuştur. / Sesime kulak ver gülüm, Tutsaklığa yeğdir ölüm, Nerde varsa böyle zulüm, Çaresi isyan olmuştur.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Eskişehir yetersiz kaldı

Eskişehir yetersiz kaldı

18:34 17 Mayıs 2017
Bir ömür mutluluklar

Bir ömür mutluluklar

21:29 20 Mayıs 2017
‘AVUÇ AÇMAYIN’

‘AVUÇ AÇMAYIN’

23:59 11 Mayıs 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...