Ebru Sungar

Hayır bir tercihtir

11 Nisan 2017 23:38
A
a

Herkes kendi tercihini yaşıyor.
Tercih yapmak zorunda bırakılıyor çoğu zamanda…
Sorumluluklar değil, zorunluluklar,
Ülküler değil, çıkarlar üstün geliyor.
Aslında, hayatıyla ilgili başkalarını sorumlu tutmak kolay geliyor kimilerine…
Hatta size sunulanı kabul etmeniz adına yapılan baskı ve dayatmalara karşı, zarar görmemek adına, kendinden ödün vererek acı çekecek kadar…
O yüzden acılar içinde boyun eğdik, çok azımız direndik.
Sömürü düzeninin bir parçası haline getirildik. Çocuk istismarına sessiz kaldık, cinsel tacize, kadına yönelik şiddete…Eğitimle, adeta bir yok oluşa sürüklendik.Gençlerin işsizliğine çaresiz baktık. Emeğin hiç edilmesine dur diyemedik.Birileri açlığa mahkum edilirken ayakkabı kutularındaki yolsuzluğun hikayelerini dinledik.İşçi ölümlerine kahrettik, şehit acısıyla yandık bittik. Kendinden olanlar ödüllendirildi, olmayanlar ötekileştirildi.Onurlu duruş, ilkelerine sahip çıkma kararlılığı cezalandırıldı. Özgür düşünce mahkum edildi. Biz olamadık, birlikte göğüs geremedik. Elimizdeki milli manevi değerler tek tek alınırken yüreğimizin gücüne inanmadık.
Sevgi yerine nefret tohumlarını yeşerttik aynı vatan toprağında…
‘Yetmez ama evet’leri de gördük.Evet çıkmasını umutla bekleyenleri de…Okyanusun ötesinden evet diyenleri de! Türkiye’nin sivilleşmesi için evet’i de, darbeci ürünü olmayan yeni anayasaya düzenine giden yola evet’i de gördük.Bin bir kere evet diyenlerle, eksiklerine rağmen evet diyenleri de bu millet artık gördü.Evet’i nasıl sindiremediklerini de!
Bağımsızlığa karşı esarete evet diyenlere kaşı ‘bireye bağımlı’ olmayan, vatanına, toprağına bağlı, kendi özgür geleceği için ‘hayır’ diyecektir.
İnsanca yaşamı unutacak kadar; kimi korku, kimi çaresizlik, kimi boş vermişlik, kimi teslimiyet, kimi çıkar, kimi sahte inançlar peşine düşmüş, kimliğini unutmuş, günün siyasi koşulları ve rekabet ortamına alet edilmiş bir millet olarak bu kadar değersizleştirilmeyi hak etmedik.
Ellerimize bırakılan acı ve mutsuzluk yerine milletçe umudu büyüteceğimiz günler yakındır.
Hayır demek güçlü bir söylemdir. Onurlu dik duruştur. Aklın ve vicdanın özgürlüğüdür. Bireye teslim olmamaktır. Doğrularından, ilkelerinden ödün vermemektir aslında.
Uzmanlar, eğer kararsızsanız, ‘hayır’ diyemiyorsanız ve içinizde büyük bir sıkıntı duyuyorsanız bu his sizi bitirir, mutlaka uzman desteği almalısınız diyorlar.
Hayır demenin mutluluğunu yaşayabilmeniz dileğiyle…
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi